Zkouška antény - Křest ohněm

Autor: Jirka Hujo <ok1ddq(at)qth.cz>, Téma: KV, Vydáno dne: 20. 01. 2011

Jak jsem psal v předchozím článku. Spodní konce invetovaného V 2x41.5 m jsme ukotvili již za úplné tmy. To zná jistě každý HAM, za této situace se neodchází neboť novou anténu je potřeba správně zajet. Takže se celá stavební četa přesunula do operátorské místnosti.




Vláďa OK1DDV neponechal nic náhodě. Přivezl sestavu přístrojů, zahrnující absorbční vlnoměr, anténní analyzátor MFJ 259 anténní tuner a další. Já jsem byl proti němu se svým továrním tunerem MFJ-949 úplný břídil. Zaroveň také probíhal HA DX Contest, tak jsme se rozhodli, že anténu nejdříve vědecky prozkoumáme abychom případný neúspěch v závodě měli čím odůvodnit.

hadx2011_004_400

S velkým napětím jsme namontovali banánky na dvojlnku a připojili anténní analyzátor. Výsledky byly ovšem silně rozpačité. Na 80 m, kde dvojlinka byla střižena lambda/2 jsme nenašli rezonanci. Dále byly podivné výsledky měření. Přibližně do 5 MHz anténa neměla reálnou složku impedance. Tyto podivné výsledky nás silně přizemnily. Prozkoumali jsme připojení a vše se zdálo být v pořádku. Rozhodli jsme se tedy pro praktickou zkoušku. Připojili jsme anténu k Vláďovu TCVR přes L-článek a zaklíčovali. Nyní se již anténa tvářila optimističtěji. Bylo možno ji naladit. Bohužel ne na všech pásmech jsme dosáhli PSV 1:1. Ladící rozsah L-článku je prostě omezený. Vyzkoušeli jsme i další anténní tunery - Anténní díl z RM31 a T-článek (MFJ-949). Na obsorbčním vlnoměru jsme relativně porovnávali ztráty jednotlivých tunerů. Skutečně se projevilo, že pokud impedance antény padla do ladícího rozsahu L-článku, bylo pole antény nejsilnější. Tam, kde bylo špatné PSV, už zase dával lepší výsledky můj T-článek. Nezbylo nám tedy než se vzájemně poplácat po zádech a konstatovat že jsme skutečně dobří. Co naděláme, když nás nikdo nepochválí - pochválíme se sami.

Vědecká měření antény, nás silně vyčerpala, tak jsme se rozhodli, že nainstalujeme závodní pracoviště abychom si trochu odpočinuli. Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli, že pojedeme pouze CW vybrali jsme IC706, která má CW filtr. Bohužel kombinace mého PC a Vláďova TCVR nevedla k cíli. Nepovedlo se rozpohybovat CAT. Asi jsem své veškeré štěstí již vyčerpal na komíně, protože jsem nerozpohyboval CAT ani u mé FT857. (jen tak mimochodem, v neděli, když jsem balil, červíček, stále vrtal,tak jsem zkusmo připojil opět FT857 k PC a CAT bežel na 1 našlápnutí) Já myslím, že zlomyslnost strojů, které nás obklopují je nekonečná. Jak čas běžel a dílčí neúspěchy se vzorně řadily jeden za druhým, náš podpůrný tým se pomalu začal vytrácet. Udělali jsme bleskovou poradu a rozhodli, že není čas na hrdinství a tudíž zprovozníme pouze klíčování z PC. To se naštěstí podařilo a tak jsme se konečně mohli vrhnout do závodní vřavy.

hadx2011_003_400

Jelikož hlavním úkolem tentokrát nebylo udělat skvělý výsledek (naštěstí) ale vyzkoušet anténu na nižších pásmech. Hlavní důvod našeho celodenního snažení byla tentokrát příprava na CQ WW DX Contest 160.  Dohodli jsme se že budeme preferovat především 160 a 80 m i v době, kdy tam práce nebude příliš efektivní. Hodina H nastala v 20:29 UTC, kdy jsme udělali 1. závodní spojení. Přes všechna předsevzetí, že jde pouze o zkoušku antény, jsme propadali mírné panice, když protistanice dávaly počty spojení ve stovkách, zatímco my v desítkách. Ze začátku to šlo pochopitelně dobře. Kolem půlnoci to již začalo znatelně drhnout a při 85 spojeních jsme přešli na 80 m. Zdálo se že možnosti antény na 160 m jsou vyčerpány. Kolečka závodu se opět roztočila a deník se začal optimisticky plnit. Jenomže mě se za chvíli počaly klížit oči, tak jsem Vláďovi předal žezlo a jal se počítat ovečky. Kolem 4 hodiny jsem opět převzal štafetu na necelých 200 spojeních, s tím že Vláďa už osmdesátku vybouchal a přeladil se na 40 m. Já tam udělal pár spojení a opět to začalo drhnout. Prostě se přestalo dařit. Zkoušel jsem postupně všechna pásma mezi 160 a 40 m ale už to nebylo ono. Nejvýživnější se mě zdála 80. Kolem 8 hodiny mě opět přepadla dřímota a předával jsem štafetu na necelých 300 spojeních. Probudil jsem se před obědem, když Vláďa začal balit. Naladil jsem ještě 20 m, udělal cca 40 QSO a balil také.

vysledek

Celkově jsme za cca 15 hodin závodu udělali 416 spojení, 35 zemí, 78300 bodů. Pochopitelně již v úvodu článku jsem psal, že jsme nejeli na výsledek ale chtěli jsme vyzkopušet anténu. ale i tak mě to připadá, jako slabý výsledek. Navíc jsme udělali málo DX pouze EA8, 4L, UA9, UN, K. Obávám se že anténa příliš DX není. Asi bude dobré, v rámci možností ještě zaexperimentovat. Myslím, že máme šanci dostat spodní kotvící body výš, čímž dosahneme většího vrcholového úhlu. Rýsuje se také možnost namontovat dočasně pouze po dobu závodu Sloper 2x40 m. Docela bych byl rád, kdyby zareagovali závodníci. Zajímá mě jak obsazenost závodu a aktuální podmínky korespondují s těmito výsledky.