Díky Františkovi vznikla konstrukce blikače z použitím minimálního počtu součástek. Jedná se o první osazování desky plošných spojů (DPS). Fanda zvládl technologii výroby plošných spojů tiskem na laserové tiskárně na lepicí barevný papír a dovedl ho doslova k dokonalosti. O tom snad někdy příště. Připravil plošné spoje a my se do toho můžeme s chutí pustit.
Probrali jsme základy pájení a vyzkoušeli si spájet několik odporů k sobě. Postavit a hlavně spájet několik odporů do podoby nějakých tvarů, postaviček či zvířátek. Další akce následovala zhotovení z izolovaných lanek propojovací kablíky do kontaktního pole. Jako další postup ve zdokonalení praxe pájení je osazení jednoduchého plošného spoje. František se do toho pustil a připravil jednoduchý tranzistorový blikač se dvěma LED diodami a baterií. Tak že nyní ke konstrukci.
Schéma zapojeni multivibrátoru |
Použity jsou následující součástky:
T1, T2………Tranzistor NPN KC507 lze nahradit obdobným NPN tranzistorem
C1,C2………Elektrolytický kondenzátor 22uF (pozor na polaritu)
LED1,LED2..LED diody
R1,R4………Odpor 220 nebo také (220R či 220Ohm) – omezuje proud diodou a tranzistorem
R2,R3………Odpor 10k nebo také (10kiloOhmů)
BAT 1……...Baterie 3V pro napájení zařízení
S1…………..Tlačítko pro spouštění blikače
Pohled ze strany spojů | DPS s popisem | Pohled na hotovou destičku |
Připravený plošný spoj začneme osazovat . Asi nejvhodnější postup je volba podle výšky osazovaných součástek.
Tak že nejprve vezmeme odpory R1 a R4 ohneme na patřičnou délku a zasuneme do desky plošného spoje. Desku otočíme a připájíme odpory na obou stranách. Po zapájení je vhodné přesahující vývody přes pájený spoj zastřihnout těsně nad cínem.
Dále pokračujeme odpory R2 a R3 pokračujeme obdobným způsobem jako s odpory předešlými.
Dále osadíme tlačítko a pouzdro baterie( Bez baterie !) a opět zapájíme .
Jako další osadíme LED1 a LED2 ( Pozor na správnou polaritu ! ) a opět zapájíme a zastřihneme.
Dále vezmeme tranzistory T1, T2 a správně je zasuneme do plošného spoje. Je velice vhodné se ještě opětovně přesvědčit, že máme součástky zasunuty správně a opět je zapájíme a zastřihneme.
Nakonec kondenzátory C1 a C2 ( Pozor na správnou polaritu !) a opět zapájíme a zastřihneme.
Ještě pohled na návrh EAGLE |
Pohled ze strany spojů takhle by to nějak mělo vypadat |
Tím by měl být celý plošný spoj osazen. Nyní nám zbývá ještě jednou překontrolovat a přeměřit osazené odpory Ohmetrem , vizuálně překontrolovat osazení součástek a kvalitu spojů a můžeme přistoupit k osazení baterie . Po správném zasunutí baterie a stisku a držení tlačítka blikač bliká.
Pokud to tak dopadlo, tak jste pracovali správně , pokud ne tak musíte začít opět vše kontrolovat a najít, kde se stala chyba.