Stavíme soutěžního robota na stolní soutěže

Autor: Tonda Seiner <seinert(at)seznam.cz>, Téma: Konstrukce, Zdroj: Vlastní konstrukce, Vydáno dne: 08. 12. 2012

Dnes bych rád zahájil seriál jak vyrábíme robota na „stolní soutěže“ včetně návodu na osazení desek plošných spojů

ms_celni_400 ms_pb_400 ms_zadni_400
Robot z předu Robot z boku Robot ze zadu

vice_120



příště již jen jako (DPS). Popis bude poměrně podrobný, protože v našem kroužku máme členy od 2.třídy základní školy a rád bych, aby byli schopni podle tohoto návodu postupovat a postupně si osadit všechny DPS a složit celého robota. Náš robot není žádné ořezávátko. Kroužek máme třetím rokem a tak se postupně vyvíjí až do současné připravované podoby. Loni naši členové kroužku robotiky KRA Písek s obdobným typem robota obsadili páté až osmé místo na soutěži „Robotický den v soutěži stopař rádi bychom se zúčastnili i v roce 2013. Letos jsme předělali problémové části, aby byl robot ještě spolehlivější a univerzálnější.

Základní požadavky na konstrukci robota jsou podřízeny cíli postavit skutečně soutěžního robota pro různé stolní kategorie. Protože pokud je robot schopen Hlavně kvůli soutěži Mini Sumo, kde jsou limitující následující parametry: váha do 500g , šířka a délka robota je do 100 x 100 mm. Pro ostatní soutěže o kterých je uvažováno tyto parametry vyhovují, tak že se můžeme směle pustit do stavby. Protože tento seriál stejně jako nový robot vzniká za pochodu, z minimálním předstihem a je na něm spousta práce připravit stavebnice některých dílů 10x a většiny 15x , protože starším členům kroužku zůstane alespoň základní deska řízení robota a zbytek se přestavuje ukážu vám alespoň konstrukci a fotky loňského robota pro představu o provedení a tak jak bude postupovat výroba tak z nějakým předstihem budeme postupně zveřejňovat jednotlivé DPS s postupem osazení, až vznikne celý robot. Celý robot naplňuje rčení „ Konstrukce chudého amatéra“. Není to samozřejmě až tak levná záležitost, spíš jsme se museli porozhlédnout a hlavně využít možností které máme.

Tak že hlavní konstrukce rámu je z kuprextitu obrobená na našem modelu CNC frézy. Pravda je,že to není hned, ale dělá to „samo“. Díly jako nosič snímačů a koule dále kola jsou vytištěna na 3D tiskárně RepRap kterou jsme si taky stavěli. Největší problém je asi s časem, ale to máme snad všichni.

roboino_400 roboino__400 usb_prevodnik_400
Základní deska Roboino Jednostranná DPS s klemami Převodní USB - RS 232 TTL
motor_sheld_400 motor_sheld__400 ms_spodni_400
Deska řízení motorů DPS jednostranná něco málo SMD Spodní pohled na robota
celni_cidlo_400 cidlo_okraje_400 snimac_cary_400
Snímač překážky Snímač zadního okraje Snímač čáry a okraje

propoje_new_3093
Propojení snímačů s deskou motorů