Podzimní „Robotické odpoledne“ je za námi

Autor: Tonda Seiner <seinert(at)seznam.cz>, Téma: Kroužek Robotiky , Vydáno dne: 20. 10. 2013

ro_od_13_p1_maly_400

foto_400_01 aa

V sobotu 19.října 2013 jsme uspořádali již 4. kolo soutěže stolních robotů pořádaného Radioklubem Písek, Hackerspace Pisec a KRA Písek. Tohle kolo nám mělo ukázat co je třeba zlepšit, kde máme slabiny a co se nám daří. Zároveň ukázat novým členům kroužku co je čeká a nemine. Protože na příští rok plánujeme účast na mezinárodní robotické soutěži v Bratislavě kterou je ISTROBOT a v Praze  Robotický den 2014 .

abs
vice_120


Soutěžilo se v těchto disciplínách:

Stopař – jeho úkolem je samostatně projet soutěžní trať v délce přibližně 15 metrů podle vodící černé čáry na bílém podkladu. Tato soutěž navíc byla rozšířena o přerušený úsek . Jednalo se o celkem běžnou úlohu na co ukazuje i počet soutěžících. Navíc jsme měli možnost sledovat jiné pojetí robota týmu ROBOZOR , který používal pro detekci kameru s optické myši.Vzhledem k tomu, že někteří zde byli skutečně poprvé, výsledky se řadili do třech kategorií. Jednalo se o mladší žáky do jedenácti let, mládež do osmnácti let a ostatní.

stopar_mz_894

stopar_ml_839

stopar_st_895

Stopař rozšířený – i zde bylo za úkol projet stejnou soutěžní trať , kde byla cesta navíc zkomplikována překážkou v podobě můstku. Soutěžící zjistily že tato překážka není zase tak jednoduchá a proto bylo méně soutěžících , z nichž 3 nedokončili ani jedno kolo, tak že nebyli hodnoceni.

ex_mz_894

ex_ml_831

ex_st_895

Mini sumo – zde má robot o maximální váze 500gramů a maximálních rozměrech základny 100 x 100 milimetrů za úkol vytlačit soupeře ze soutěžního ringu v časovém limitu 3minuty.

Je to poměrně specifická soutěž, na kterou díky těmto technickým požadavkům nevyhovuje každý robot. Soutěž byla divácky zajímavá a dost se i fandilo. Soutěžil každý soutěžící s každým ve třech vzájemných klání. Nakonec byla soutěž vyhodnocena opět po skupinách mladší žáci, mládež do osmnácti let a ostatní.

ms_870

Sklad Kečupu - zde má robot za úkol v hracím poli sebrat co nejvíce plechovek rajského protlaku a uklidit je na svoji startovní pozici. Na tuto soutěž je potřeba vhodnějšího robota než jakého má každý z našeho kroužku proto byl pouze malý počet účastníků, ale pro předvedení a vyzkoušení to stačilo. Zde jsme s kategoriemi ani nepočítali, proto byla jen jedna , kde nám to předvedl tým ROBOZOR s robotem ARMtank a nám vedoucím to natřel.

kecup_639

Jinak se soutěžní odpoledne celkem vydařilo bohužel nepřijel tým JEEC z Degendorfu a tým ROBORU který se na poslední chvíli omluvil. Cíl, který tato soutěž měla a to podpořit technickou tvořivost členů kroužku KRA a poměření si vzájemných schopností byl splněn. Představili jsme i naši činnost širší veřejnosti a možná získali nové zájemce. Škoda jen, že žáci SPŠ a další pozvaní nepřišli. Pro nás to znamená pořádně zapracovat a připravit se přes zimu na kvalifikaci v soutěži „Jarní robotické odpoledne 2014 “ a tím pádem na ISTROBOT a ROBOTICKÝ DEN 2014.

vid1_400 Video ze soutěže stopař extend- robot Prďola
Miniatura Video ze soutěže stopař extend- robot Hartvi
vid2 Video ze soutěže stopař extend - robot Micik

Nakonec bych chtěl poděkovat sponzorům za hodnotné ceny do soutěže a podporu naší mládeže.

aaa
zakladni_logo_2821
aaa

Fond pro finanční podporu aktivit mládeže

z výnosů VHP a VLT města Písek