Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Robotika
6. ročník soutěže ROBOTEM ROVNĚ úspěšně za námi

roro_14_642_400 ..

logo_roro14_400

V sobotu 17. května 2014 se uskutečnil již 6. ročník soutěže Robotem rovně aneb Autíčka v parku. Pro ty co se nemohli zúčastnit pouze ve zkratce připomenu, že se jedná o relativně nejjednodušší soutěž Outdoorových robotů případně autíček. Tato soutěž má za úkol vyzkoušet si chování robota v reálných podmínkách a poměřit si jeho schopnosti s ostatními týmy. Je určena hlavně jako startovací soutěž do vyšších Outdoorových soutěží jako například RoboOrienteering a nebo ROBOTOUR i když každá má svá specifika. Například letošní ročník částečně prověřil soutěžící a jejich roboty , zda jsou schopni provozu i za vlhka a deště ,jen sluníčko jsme bohužel nevyzkoušeli. I přes takovéto rozmary počasí lze konstatovat že soutěž se vcelku vydařila. Nakonec soutěžilo 21 robotů a 9 autíček. Kromě českých týmů v Písku soutěžil i jeden robot z Francie a dva roboti z Německého Deggendorfu.vice_120roro_14_robotka_400

Naše Robotka získávala hlasy do anonymní divácké ankety nazvaná MISS ROBOT. Z ankety jsme získali 58 hlasů a tak jsme získali alespoň náhled, která konstrukce se se právě divákům líbila nejvíce. Soutěž MISS ROBOT vyhrál robot ROBORU-LUX s počtem 15 hlasů na druhém místě se umístil robot Fire Ant s počtem 10 hlasů a na třetím místě robot Škorpion s počtem 6 hlasů. Další pořadí asi není tak důležité, protože se spíš jednalo o schopnosti robotů než vzhled, ale diváci to možná vnímají jinak a návštěvností je naše soutěž bezesporu nejvíce navštěvovaná.

roro_14_lux_400

roro_14_fire_ant_400

roro_14_skorpion_400
ROBORU-LUX Fire Ant Cifriho VEIR - Škorpion

Soutěž Autíček se jede ve dvou kolech, to znamená pouze dopoledne, aby to malé soutěžící neodradilo a nepřestalo bavit, protože právě pro ně je tato soutěž zamýšlena. A my doufáme, že pomalu získají vztah i k technice a tak se z nich časem stanou také robotici. Ovšem za výsledky jak ukazuje tabulka se stydět skutečně nemusí, protože někteří si vedli skvěle a daleko předčily i některé roboty a tím nám ukázali, že i na konstrukci záleží. Protože trasa v Písku v Palackého sadech je složena z kamenných desek, které nejsou ideálně rovné a tím roboty i autíčka rozhodí a pomalu směřují jinam. O to je ta soutěž zajímavější. Samozřejmě jako ve všem jde i trochu o štěstí. Ještě k pořadí , v případě shodnosti ujeté vzdálenosti rozhoduje čas. V tomto případě byl rychlejší Bobík, tím se dostal před Prkno.

Tady jsou již výsledky soutěže Autíček tak se přesvědčte.

auticka_vysledky_1073


Soutěž Robotů se jede celkem ve čtyřech kolech a to dvě dopoledne a dvě odpoledne, mezitím mají roboti čas na dobytí baterií a robotici na občerstvení, někteří jej naopak využívají posledních úpravy v programu svého miláčka. Podmínky, které jim přichystala naše soutěž se museli občas přenést i úpravy software pro řízení robota.

Tady jsou již výsledky soutěže Robotů.

roboti_vysledky_1183


Nakonec jsme vyhlásily i soutěž Létajících Robotů, protože je to nová a velice zajímavá kategorie, která má jistě budoucnost a rádi bychom s ní oživily i naší soutěž, i když z pohledu programátora to jistě není jednoduchá záležitost. Mimo jiné proto, že většina z nás má problém zpracovat a řídit robota jedoucího jen po zemi, kdežto oni musí navíc řídit i výšku a ve vzduchu. Naším zatím dvěma soutěžícím v této kategorii fandím a jsem rád že, se tomu věnují a navíc sdělují výsledky svých postřehů i kódů například zde.

Po posledním kole jsme ještě letos uspořádali předváděcí jízdu robotů s hromadným startem a s možností vrátit robota zpět na trať v případě vyjetí, aby se i diváci po celé trati mohli prohlédnout roboty, kteří například skončily někde nedaleko startu. Diváků bylo dost, navíc se mě zdálo, že právě v době předváděcí jízdy jich bylo místy až moc. Podle ohlasu soutěžících i diváků se soutěž vydařila a již se můžeme připravovat na další ročník. Jsme rádi že jste se zúčastnili, protože bez soutěžících by nebyla soutěž, ale je fakt že bez soutěže by nebyli soutěžící. Jsme rádi že Vás soutěž inspiruje a těšíme se že některé z vás potkáme i na dalších soutěžích. Tou nejbližší, která nás čeká je 7. června RoboOrienteering 2014 v Rychnově nad Kněžnou a jistě největší soutěž s mezinárodní účastí je ROBOTOUR 2014, letos zpátky v Čechách a to v Plzni 20. září. Pokud to nemáte daleko tak se určitě přejeďte na některou soutěž alespoň podívat.

Poděkování samozřejmě patří celému organizačnímu týmu a sponzorům, bez kterých by se soutěž dala jen těžko uspořádat.

logo_rivetec_400 stelkom_400 zakladni_logo_2821
roro11logo_400 logo_orlik_400

logo__pewtronic_400

piseclogo_400

avionairlogo_400


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 18. 05. 2014 | 7520 přečtení |
| Počet komentářů: 89 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server