Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Robotika
E_liška na RoboOrienteeringu 2014

diplom_1150

V sobotu 7.června 2014 proběhl v pořadí již 5. ročník této velice zajímavé robotické soutěže, na které nemohl chybět ani Radioklub Písek. Soutěž probíhá v krásné části zámeckého parku v Rychnově nad Kněžnou, kde jsou pěkné vzrostlé stromy s občas odkrytými kořeny a někdy větvemi až k zemi. Letos jsme jeli na zatím v terénu nevyzkoušené platformě robata E_lišky. Tohoto robota jsme dokončili loni před Robotourem a tak jsme zatím soutěžily pouze loni v Lodži a letos v Písku na Robotem rovně.

Soutěž RoboOrinteering je velice zajímavá a skýtá několik úskalí oproti soutěžím jakou je Robotem Rovně a nebo Robotour. Bohužel možná i díky tomu nebývá tato soutěž tak hojně zastoupená jako třeba soutěž Robotem rovně nebo Robotour. Jedná se totiž o základní změnu, že na této soutěži se jezdí hlavně mimo parkové cestičky a to po ploše parku oproti jiným soutěžím kdy se naopak musí jezdit jen po cestičkách.vice_120
Jedná se totiž o takový robotický orientační závod, kde na startu dostanete souřadnice bodů , kde jsou umístěny kužely na kontrolním bodu a robot musí umístit míček (ujalo se snést vejce) na danou souřadnici s přesností 2,5m. To je samozřejmě další problém, protože v parku jsou vzrostlé stromy a tak se GPS signál dost liší od skutečných souřadnic. Počítá se pouze umístěný míček ve vzdálenosti do 2,5m od kuželu, jinak nic.

Je to samozřejmě pro všechny zúčastněné výzva , proto na takovéto soutěže jezdíme. Radioklub Písek již tradičně obsadil 3. místo, za což jsme samozřejmě rádi , ale pořád je co zlepšovat, tak máme opět co dělat.

nd_team_400 explorer_400

Vítězný robot ND-teamu

Druhý robot Explorer - Robotický klub Mariánské Lázně


Bohužel největší problém který se ukázal byl ten, že nám E_liška nechtěla kolikrát jet díky malému výkonu motorů, které na cestě vyhovují , ale v terénu se projevily jako nedostatečné. Pokud se objevila větší překážka jako kořen, nebo nějaké prohlubeň tak šly motory naplno, ale E_liška nám nejela.

e_liska_3_400 acebis_400

Třetí robot E_liška -  Radioklub Písek

Čtvrtý robot týmu Aegis

Jen přiblížím že podvozek má každé kolo poháněno samostatnou robotickou jednotkou, která využívá spřažené dva motory RS-455PA-18140 a převodem 1:52. kola jsou nezávisle zavěšena a používá zatáčení jako klasické auto. Na parkových cestách se řízení i výkon jevil jako dostatečný ovšem v jezdit v terénu sice po trávníku a přes kořeny nám přidalo vrásky na čele. Občas se E-liška zasekla a nechtěla se pohnout a tak jsme si uvědomily, že jezdit v terénu je jiný level a musíme se tudíž trošku víc přemotorovat. V datasheetu motoru se sice uvádí že jeden motor může mít příkon až 65W , ale to už nejede a jen žere baterky. Tak že moje představa že máme na kole až 120W byla bohužel mylná a musíme urychleně něco udělat pro to, abychom nezůstali někde viset na letošním Robotouru.

e_liska_4_400 vysledky_400

Pohled do útreb E_lišky| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 08. 06. 2014 | 5971 přečtení |
| Počet komentářů: 52 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server