Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Robotika
Další ročník soutěže Robotem rovně aneb autíčka v parku skončil.
logo_roro15_400

V sobotu 16. 5. 2015 proběhl v pořadí již 7.ročník oblíbené outdoorové robotické soutěže. Dle názoru soutěžících, diváků i nás pořadatelů se vydařil. Je to vidět i na počtu zúčastněných robotických týmů, který je každým, rokem vyšší. Letos se nakonec soutěže zúčastnilo 25 robotických týmů. Díky nárůstu počtu týmů je vidět, že je o soutěž stále větší zájem, což je pro nás zavazující. Opět se zúčastnily i soutěžící z německa tentokrát už se třemi roboty a tak můžeme říct ža je soutěž miezinárodní. Týmů Autíček je zhruba stejně, letos bylo 6. týmů Autíček. Možná je to tím že někteří se již registrovaly jako robotický tým. Pokud Vás zajímá jak to dopadlo tak čtěte dále.

roro_15_240_400
vice_120


Na letošním ročníku soutěže RORO se představilo kromě známých týmů i mnoho nových a dokonce i se zajímavými konstrukcemi robotů. Tyto neobvyklé konstrukce, které nás něčím zaujaly nás vedly k předání cen v kategorii Speciál, kde se pak pořadí stanovilo podle největší dosažené vzdálenosti stejně jako v hlavní soutěži.

specil15_m_600

Speciály

alpaca fire_ant_400 mauler_400_01
SiliconBot FireAnt PhantomX Mk.II
pavouk_53_400 h_h_400 veir
Mauler Heidi+Husky VEIR

chemdron_400

Chem drone

Proběhla i divácká anketa o nejhezčího robota již tradičně MISS ROBOT, kde diváci rozdali 150 hlasů (pak nám došli hlasovací lístky) , tak že zájem byl veliký, i když se ze začátku ostýchali.


miss_robot_400

MISS ROBOT z týmu KRA Písek

Nyní začneme soutěží Autíček. Ta probíhá pouze ve dvou kolech a to dopoledne, protože děti, pro které je soutěž hlavně určena by nebavilo soutěžit celý den.

auticka15_805

Soutěž Robotů probíhá ve čtyřech kolech a to dvě dopoledne a dvě odpoledne. Je potřeba dodržet polední pauzu pro dobytí energie týmů tak i baterií pro další kola soutěže. Pro nezasvěcené a ty co to ještě nezkusily je tato soutěž strašně jednoduchá jet po tak široké cestě, ale my co to opakovaně zkoušíme víme své. Velice špatně se volí strategie jaký způsob použít pro detekci cesty. GPS pod košatými stromy je vcelku nepoužitelná. Vzhledem k tomu, že někde pod cestou silový kabel tak i kompas spolehlivě mate. Kamerové systémy se velice těžko vyrovnávají s různorodými světelnými podmínkami stínů a sluncem osvětlených částí cesty a v neposlední řadě přítomnost diváků se také velice těžko předvídá. Cesta je pro pěší velice pěkná, široká ale přece jen je složena z kamenných desek ta tak rovina cesty není ideální a spolehlivě rozhodí robota, který používá odometrii. Pak je ještě šance použít všechny tyto možnosti orientace ale nechat program rozhodnout které informace jsou ty pravé je taky pěkný oříšek. A až se nám povede tohle všechno vyřešit na 100% tak pravděpodobně dojedeme do kýženého cíle všichni, pokud nám nevyplivnou baterie, výkonové prvky pro řízení motorů, neselžou pohony, nebo se nesekne program, případně jiná katastrofa :-). Pokud máte chuť tak se již nyní můžete připravovat na další ročník v květnu 2016.

roboti_2015_m_800

Nakonec ještě musíme poděkovat všem účastníkům, bez nich by nemělo smysl soutěž pořádat. Sponzorům díky nímž lze zajistit slušné zázemí pro všechny účastníky a všem členům pořádajícího radioklubu a jejich rodinným příslušníkům za chuť udělat kupu práce navíc, aby mohla tato soutěž zdárně proběhnout.

Poděkování našim sponzorům

logo_rivetec_400 stelkom_400 zakladni_logo_2821
roro11logo_400

logo__pewtronic_400

piseclogo_400

avionairlogo_400

| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 17. 05. 2015 | 9025 přečtení |
| Počet komentářů: 140 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server