Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Kroužek Robotiky
5.ročník Robotem rovně aneb Autíčka v parku se vydařil
logo_roro13_120 p1010386_120 mis_120
Foto ze soutěže Miss robot

Tak je to za námi. Již 5. ročník relativně nejjednodušší robotické soutěže skončil. Vše nakonec vyšlo k naší spokojenosti. Dokonce nám nakonec přálo i počasí a tak byla soutěž zajímavá jak pro soutěžící tak i diváky.

Letos soutěž doznala několik organizačních změn. Asi hlavní změnou bylo rozložení soutěže na dopolední a odpolední část. Tím probíhala soutěž ve větším klidu a byl čas i na drobné úpravy strojů a programu. Dopoledne soutěžila ve dvou kolech autíčka a pak roboti. Protože by to děti asi celý den nemuselo bavit tak odpoledne již byla jen další 2 kola robotických vozítek. Dokonce jsme začali rozdávat i skutečné medajle.

Věřím, že i diváci si přišli na své, protože jich bylo po dobu soutěže podél trasy i na trase dost a dost a bylo nutné je před každým startem požádat o uvolnění cesty. Navíc proběhla i divácká anketa o nejhezčího robota a asi díky dětem to vyhrál robůtek KRA-Maskot .Je pravda že některé týmy si i povzdychli že jim diváci ovlivnili celkové výsledky, ale o to je to zajímavější. Než jezdit v uzavřeném prostoru a ve sterilních podmínkách.

vice_120heidi_400 cifriboot_400
Heidi Smartbot

Letos jsme možná zahájili i novou éru robotiky. Neboť díky týmu Robotika.cz se zde objevil a létající robot čtyřtulka Drona. Aby nebyla Heidi , tak se totiž tento robot jmenoval v soutěžním poli sama jeden kolega z našeho radioklubu se pustil do robotického vznášedla.

Vzhledem k tomu, že vím kolik na to měl času a jak začal z ničeho , tak si zaslouží náš velký obdiv. Postavil skutečně technicky zajímavý stroj a dokázal, že nemusí mít robotické parkové vozítko nutně kolečka, aby se dokázalo pohybovat kontrolovaně zadaným směrem .

Poděkovaní samozřejmě patří i všem dalším týmům, které přivezli své mazlíčky, aby se předvedli a vyzkoušeli si změřit svá řešení a technologie s ostatními týmy. K vidění zde bylo kromě již uvedených atrakcí v podobě létajících a vznášejících robotů i celá robotická špička ze soutěže ROBOTOUR. Tato soutěž v této kategorii asi široko daleko nejvyšší a překračuje hranice našeho státu. Již se soutěžilo v Bratislavě, Vídni a letos se soutěž koná v polské Lodži .

Nakonec ještě musím zmínit, že se naší soutěže zúčastnili i dva roboti německého týmu JEEC z Degendorfu a tím pomáhají naší soutěži přidat punc mezinárodní.

Tak a konečně již k výsledkům. V kategorii Autíček se zúčastnilo celkem 7 soutěžních strojů a kdo ví třeba příští nebo další rok již někdo pojede z robotem, i když některá z autíček by mohla soupeřit i z některým z robotů.

vysledky_auticka_972

V kategorii Robotů jsou následující výsledky. Dva z robotů dokonce dojeli do cíle ve všech 4 kolech. Další alespoň ve dvou a někteří neujeli ani jednu délku trasy za všechna 4 kola.To ovšem vůbec nevadí stále je co zlepšovat a soutěž je tím stále zajímavá.

vysledky_roboti_1220

Nezasvěceným by se mohlo zdát že je soutěž jednoduchá. Někteří nezúčastnění robotici si řeknou, že to nemá cenu kvůli tak jednoduché soutěži ani do Písku jezdit. Ale my co jsme to už v parku několikrát zkusili tak víme, že jsou zde různé záludnosti, díky kterým je ta soutěž stále atraktivní. Ať už je to v podobě cesty, vzrostlých stromů díky kterým se nedá na GPS spolehnout. Nejspíš nějakého silového kabelu středem parku, tak že ani kompas není na jistotu . Navíc díky zastínění stromů a občasného otevřeného prostoru je i kamera převážně krátká. Pokud nevěříte připravujte si stroje již odedneška , protože příští ročník bude opět v květnu v Písku na tom samém místě v tom samém parku a můžete se přesvědčit sami.


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 19. 05. 2013 | 8096 přečtení |
| Počet komentářů: 99 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server