Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Kroužek Robotiky
Desátý ročník je tady

Podívejte se dovnitř článku na konkrétní program celé události. Hlavně pozor již několik let se za registraci robotů platí 100 Kč. Za autíčka ani diváky se nic neplatí, navíc všichni registrovaní členové týmu dostanou oběd od sponsora, tak se registrujte včas.Soutěž, které se již tradičně účastní také zahraniční týmy, proběhne v rámci městských slavností Pískoviště 2018. Tím se stává soutěž navštěvovanější a atraktivnější. Vzhledem k tomu že v tu dobu probíhá v Písku souběžně mnoho kulturních akcí, lze získat i členy rodiny na rodinný výlet a vězte, že nikdo nebude zklamán. Jedná se o první soutěž celé sezóny robotických soutěží. A letos již jubilejní desátý ročník.

Zúčastnit se můžete i vy, kteří si netroufnete hned na robota. Soutěžit je možné, také s upraveným autíčkem, kterému zablokujete řízení a spouštět ho budete jen zapnutím vypínače. POZOR!   Při soutěžní jízdě se nesmí používat žádné dálkové ovládání!

Těšíme se na všechny jak účastníky, tak i diváky - přijďte fandit a odevzdat svůj hlas do divácké soutěže-  "Miss robot" (bude probíhat po celou dobu závodu)


Kdy? V sobotu 12. května 2018

Kde? V Písku  Palackého sady - start na straně u pošty GPS: 49°18"32,103N   14°09"4,775E

Za kolik? Vstup pro diváky je zdarma, v kategorii autíček je start také zdarma – pouze za roboty zaplatí účastníci startovné 100 Kč

Pro koho? Pro všechny věkové kategorie (0-100)

Co získáte? Zajímavé zážitky, sponzorsky zajistíme oběd zdarma pro všechny předem přihlášené účastníky a mimo jiné získáte kontakty na další kolegy kamarády, zájemce o robotiku, elektroniku, radioamatérské vysílání a další technické obory

V kolik?

8:00 – 8:45 Registrace a homologace strojů

starty v parku u pošty pro jednotlivá kola:

9:00 – 10:30 -  1. kolo soutěže

roboti: přibližný start prvního robota v 9:00

autíčka: 10:00

10:45 – 12:15 - 2. kolo soutěže

roboti: 10:45

autíčka: 11:45 h

vyhlášení výsledků na podiu:

12:30 h autíčka

12:30 – 14:00 -  oběd pauza předvádění robotů v depech

14:00 – 15:00 - 3. kolo soutěže

roboti: 14:00 h

15:00 – 16:00 - 4. kolo soutěže

roboti: 15:00 h

Vyhlášení výsledků soutěže robotů na pódiu v parku

15:30 h roboti

Ukončení soutěže v parku

16-16:30 h exhibiční jízda parkem, fotografování

17:00 – 20:00 - závěrečná diskuze (v prostorách RK Písek)

Úkol soutěže:

Projet robotem nebo autíčkem bez vnějšího zásahu soutěžícího celou trať co nejrychleji po parkové cestě. To znamená bez dálkového ovládání či jiného řízení, než to které má robot (autíčko) zabudováno v sobě,  ve svém programu. Soutěžní trať je vymezena parkovou cestou z kamenných desek a soutěžní stroj ji nesmí opustit. Cesta je široká zhruba 3 metry a dlouhá je "přesně" 314,1592.... :-) metru.

Cíl soutěže:

Popularizace automaticky řízených zařízení, představení robotů a veškerého dění kolem nich široké veřejnosti. Zároveň lze využít tuto soutěž jako předkolo dospělé robotické soutěže outdorových robotů, kterou je bezesporu soutěž ROBOTOUR.

Pravidla soutěže:

Zůstávají obdobná jako v minulých letech, pouze došlo k několika drobným změnám. Soutěž se pojede na 4 kola pro roboty a 2 kola pro autíčka. Z každého kola se zaznamená délka ujeté trasy s přesností na 1m a pro případ nerozhodných výsledků i čas kola.

Upozornění: Pro celkové pořadí v celé soutěži bere nejlepší kolo stroje v pořadí ujetá vzdálenost, čas.

Účastníci soutěže budou podle typu vozítka zařazení do příslušné kategorie.

1- roboti (vozítka vybavená elektronikou pro navigaci a řízení)

2- autíčka (vozítka vybavená pouze motorem, bateriemi a spínačem)

Podmínky účasti:

Účastnit se mohou všichni bez rozdílu věku, jen s tím omezením, že účastníci mladší 18 let musí mít doprovod osoby starší 18 let, která zodpovídá za bezpečný provoz soutěžního stroje. Pořadatel nenese žádnou odpovědnost za případné škody způsobené soutěžním strojem.

Soutěžní stroje:

Každé autíčko musí mít alespoň jeden vypínač snadno přístupný shora.

Pozor! U autíček s hmotností nad 5 kg je nutný EMERGENCI STOP jako u robotů. Viz níže.

Každý robot je autonomní.

Musí mít EMERGENCY STOP tlačítko, které v případě potřeby stroj zastaví.

Tlačítko musí být snadno přístupné, červené a musí být pevnou součástí stroje, aby se v případě hrozícího nebezpečí dalo snadno stisknout. Ve chvíli kdy nebezpečí pomine, může obsluha druhým stiskem tlačítka stroj opět odstartovat, který může pokračovat v soutěži.
Se strojem musí být možné snadno manipulovat: dvě dospělé osoby ho musí být schopné odnést několik desítek metrů.

Pro pohon soutěžního stroje se doporučuje použít bez kapalinové elektrické baterie nebo články. Rychlost soutěžního stroje nesmí překročit 2,5m/s.

Homologace:

Stroj musí ujet tří metrový úsek po parkové cestě, kdy se měří čas jízdy stroje nutné pro přidělení startovního pořadí. Hodnotí se bezpečný start a možnost bezpečného zastavení stroje, kterým lze zabránit případné kolizi se strojem jedoucím před ním, či veřejností.

Informace pro soutěžící:

-Trať není v průběhu soutěže uzavřena pro veřejnost. Je na každém soutěžícím, aby si zajistil volný průjezd pro svůj stroj.

-Předpokládaný interval startu jednotlivých vozítek jsou 2 minuty, podle počtu účastníků je možné, že bude snížen až na 1 minutu.

-Soutěžní trať se v průběhu soutěže nesmí použít pro návrat na start, ale musí se použít vedlejší cesty.

Interakce robotů: K situaci, kdy rychlejší robot dojede robota 
pomalejšího, by nemělo díky homologaci dojít. V případě že se tak stane, 
rychlejší robot se může k pomalejšímu zachovat například jako k překážce 
— tj. objet ho nebo počkat, až odjede sám. Obsluha také může robota 
zastavit tlačítkem a počkat až pomalejší robot odjede. Měření času se v 
tomto případě NE zastavuje.

Ukončení pokusu kola:

Pokud vozítko vyjede mimo cestu na okolní terén (trávník) je mu počítána vzdálenost kolmo na cestu. Protože je uprostřed parku prostranství, které je ze stejné dlažby, jako je cesta, je pokus ukončen zase, až po vyjetí mimo tento terén. Ujetá vzdálenost je však počítána pouze kolmo na cestu.

Vyjetí mimo cestu znamená, že vozítko nemá na cestě alespoň 2 kola v případě pásového vozítka 1 pás.

Pokud by k vyjetí mimo trať mělo dojít jinde než na trávník (například do květinového záhonu) musí se pokus ukončit, aby nedošlo k poškození okolí. Po odměření vzdálenosti je nutné co nejrychleji opustit s vozítkem závodní trať, což zajišťuje soutěžící.

Registrace končí 30. 4. 2018


| Autor: Martin Černý | Vydáno dne 27. 04. 2018 | 5634 přečtení |
| Počet komentářů: 47 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server