Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Technika
Poruchy klíčovacího obvodu FT 8x7

V průběhu poslední doby jsme se v našem RK setkali s poruchami klíčovacího obvodu u TRXů FT 897 a FT 857.Postupně se to projevilo u Pepy ANP (897), Vojty PV (857) a naposledy u Vládi 7VU (857). Projevuje se to tak, že (zpravidla po ladění KV antény) přestane fungovat vysílání CW. Příčinou je naindukovaný VF proud do šňůry od telegrafního klíče. Ten poškodí rezistor, který je zapojen v sérii s příslušným vstupem DASH nebo DOT klíče. To pro něj není žádný velký problém, ten rezistor je odhadem ve velikosti SMD 0402, takže moc nepotřebuje. Rezistor nemusí být úplně přerušen, jako se to stalo na Vláďově 857.  Pokud měříte voltmetrem na konektoru pro klíč, můžete naměřit na obou signálech DASH i DOT napětí +5V proti GND. Ale pokud budete měřit proud mezi uvedenými signály a GND, u nepoškozeného vstupu teče proud cca 0,5 mA. U vadného vstupu jsem naměřil proud pouze cca 0,1 mA. Tímto způsobem je možno vyzkoušet, který vstup je vadný. Můžeme tedy přikročit k opravě.

Podle zákona schválnosti je rezistor umístěn na spodní straně desky MAIN - znamená to TRX dost podstatně rozebrat a desku uvolnit a otočit. Dále je je fotka části desky - uvedený rezistor (černý) a blokovací kondenzátor (hnědý) jsou v červeném oválu.

rezistor_400

Další problém je čím vadný rezistor nahradit. U velikosti 0402 je problém takovou součástku jak sehnat, tak i zapájet. Proto jsem použil velikost 0805, který jsem připájel levým koncem přímo na vývod konektoru (opět v červeném oválu) a pravý vývod na místo pravého vývodu původního rezistoru. Nevím, jestli je to optimální řešení, pokud je ten původní rezistor navržen jako "pojistka", ten náhradní vydrží více.

No a aby se to více neopakovalo, je nutná výměna šňůry od telegrafního klíče (pastičky) za stíněnou. To je i nakresleno v originálním návodu - koukněte na obrázek připojení telegrafního klíče (jak říkáme: selže-li všechno, přečti si návod :-)).  Platí to i pro šňůru od interfejsu nebo klíčovače k TRXu.

Asi není od věci navlečení feritu na šňůru od telegrafního klíče, nebo doplnění blokovacího kondenzátoru (do 1000 pF) do konektoru Jack. To už nechám va Vás.


| Autor: Vláďa Pravda | Vydáno dne 06. 10. 2015 | 7275 přečtení |
| Počet komentářů: 170 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server