Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Konstrukce
ROBOINO – Mechanické díly

kolo_hridel_120

Tak a nyní se dostáváme k přípravě mechanických dílů. I když nám zatím ještě chybí snímač překážek (protivníka) a boční snímače, je načase abychom si připravili zbylé mechanické díly. V našem případě jsme nakonec využili takzvaného 3D tisku na tiskárně RepRap.

Tuto tiskárnu jsme postavili podle návodu Josefa Průši a tak se snažíme ji co nejvíce využívat. Pro kusovou výrobu plastových dílů v robotice je to vhodný pomocník. Pro tisk používáme plast PLA a pro představu v rastru 0,33mm trvá vytištění jednoho kola zhruba 55minut. Více se dozvíte zadáním hesla RepRap do vyhledávače. Než jsem ale postavil tiskárnu a dostal z ní první ucházející díl tak to trvalo zhruba 3 měsíce.

vice_120reprap1_400 reprap2_400


RepRap při tisku kola Detail tisku kola

To bylo pouze přiblížení. A nyní již k samotným dílům. Podklady se musí připravit v nějakém 3D návrháři , jako je například SketchUp nebo OpenCad a provést export do formátu STL. Dále používám pro zvětšení , zmenšení, rotaci, posuny a případně řezy program Netfabb Studio Basic a pro převedení modelu do G kódu a samotný tisk program Pronterface.exe. Již jenom z výčtu použitých programů je vidět, že to není zase tak jednoduché.

kolo_400 nosic_koule_400 zadni_vzpera_400
Návrh kola
Nosič snímače čáry a koule

Zadní vzpěra
Pro robota potřebujeme 2 kusy kola, dále nosič snímače čáry, který zároveň po doplnění ocelové kuličky o průměru 13mm nám tvoří ostruhu robota. Nakonec ještě 3 kusy zadní vzpěry které nám udržují celého robota pohromadě. Vše je sešroubováno vruty s půlulatou hlavou o délce 10mm a průměru 2,8mm. Poslední díl je ocelová hřídelka o průměru 5mm se dvěma zápichy pro zajišťovací podložky (jetelíčky) a délce zhruba 96mm.

pneu_postup_400 pneu_400
Díly pro nanesení pneumatik Složená sestava kol na jednoho robota

Vytištěná kola jsou nakonec opatřena tak zvanou pneumatikou. Jedná se o vrstvu silikonu která zajišťuje dostatečnou přilnavost k dráze. Tato vrstva je vytvořena pomocí přípravku viz obrázek. Pro dvě kola se jedná o 3 kotoučky v mém případě z makrolonu 3mm silného , na kterém je nalepena teflonová páska , aby se zamezilo přilepení silikonu z boku kola. Nyní vytvoříme sendvič na 8mm silnou závitovou tyč a to tak že dáme jeden kotouček , vytištěné kolo, další kotouček , druhé kolo a třetí kotouček a vše zajistíme matkami a utáhneme rukou. Takovouto sestavu upnu do akuvrtačky , nanesu silikon že pootáčím a dělám housenku na jedno a druhé kolo. Až mám silikon nanesen kolem dokola na obou kolech vezmu například starou kreditní kartu a spuštěním vrtačky zarovnám kartou silikon podle přesahujících bočnic. Chce to trochu praxe, ale výsledek je velice slušný. Vyndám přípravek z vrtačky a položím ho na vhodné místo, aby se silikon ničeho nedotýkal a nechám alespoň týden vyzrát. Vrstva silikonu v mém případě je tak 1,5 až 2 mm silná, to znamená že pokud máme kola o průměru 50mm tak kotoučky musí mít průměr tak 54mm. Silikon jsem používal neutrální bezbarvý, aby nezanechával stopy na dráze.

kolo_hridel_400 plastov_l_profily_400
Kompletní kolo s hřídelí
Plastové L profily jako nosná část elektroniky

Nakonec vložím převodové kolo, svrtám ho podle kola a připevním jej dvěma vruty. To samozřejmě provedeme na obou kolech.

Poslední mechanický díl jsou dva L plastové profily které jsou svrtány, tvoří zároveň jakýsi blatník nad kolem a na ně je přišroubována deska motor shieldu

Modely ke stažení ve formátu stl
MS_Nosic_cary.stl
MS_Zadní_vzpěra.stl
MS_pneu.stl


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 29. 07. 2013 | 10192 přečtení |
| Počet komentářů: 97 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server